top of page

projekt "ONI" - wernisaż oraz debata

Zaktualizowano: 22 gru 2021


Projekt „Oni” jest osobistym komentarzem artysty wobec eskalujących napięć i kryzysów wewnętrznych i wynikających z nich niezgody i polaryzacji.


„Ich twarze staną się rozpoznawalne po dłuższym przyjrzeniu. Dopiero wtedy pamięć podsunie ich nazwiska, w ostatnich latach codziennie przesuwające się na paskach TVP. Pośród rzędów zdjęć odróżniają się lustrzane pola. Rozpoznanie przychodzi natychmiast: to ja. W pracy o grupowej tożsamości, pułapkach zaimków, niebezpieczeństwach podziałów i boleśnie niemożliwych próbach ich zniesienia Marcin Osiowski po raz kolejny przykłada narzędzia estetyki do pola polityki. I po raz kolejny zaprasza do współpracy artystów młodego pokolenia: artystkę performansu Klaudię Szott oraz reżysera Antoniego Gustowskiego. [...] Osiowski obraca podział „my/oni”, pokazuje jego jednoczesną naturalność, oczywistość i materialność oraz względność, absurdalność i dyskursywność. Ale czy bez niego jest możliwe zbudowanie tożsamości człowieka? Czy da się i czy warto go w jakiś sposób przekroczyć? A jeśli nie na polu partyjnej polityki, to może na polu politycznej estetyki?”


fragmenty tekstu kuratorki instalacji „Oni” Aleksandry Paszkowskiej, tekst jest dostępny TUTAJ


fot. Adam Gut


Projektowi "Oni" poświęcona zostanie debata z udziałem zaproszonych gości (Katarzyna Grochola, Mamadou Diouf). Start: godz. 16:00.

39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page